Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hravé putování ještědským lesem...

11. 10. 2016

           Naučná a prožitková stezka      

„Hravé putování ještědským lesem, když smích si odsud nesem“

První výjezdní družinový výlet letošního školního roku patřil nedalekému Ještědskému hřbetu. Tras a cílů je tu nepřeberné množství, nám se zalíbily naučné stezky. Vybrali jsme NS, která nám byla sympatická svým vznikem:  Stezku, určenou především pro dětské návštěvníky, zpestřili její tvůrci(žáci a paní učitelky ZŠ Křižanská) pestrými malůvkami a nejrůznějšími hejblátky na hraní ze dřeva, které vás seznámí se životem lesa. Při tvorbě stezky autoři spojili nápaditost a výtvarný um s nadšením pro přírodu a hravost. Stezka by měla být v budoucnu rozšiřována, mělo by přibývat nejrůznější dřevěné nářadí a prolézačky, aby zde vznikla jakási tělocvična v přírodě.

Nechali jsme se vyvést objednaným autobusem pod Ještěd na rozcestník turistických tras Tetřeví sedlo na Výpřeži. Než jsme vyrazili na cestu, připomněli jsme si „Kodex turisty“ a ukázali jakou značku budeme v lese sledovat.

Celou cestu do Ostašova nás vedla zelená naučná trasa se 13 interaktivními tabulemi, kde jsme měli možnost například zvědět: kde hnízdí ptáci, komu patří pestrobarevná křídla, čím se živý divočák, které houby sbírat, co tu kvete, co vyroste ze semenáčků a mnoho dalšího…

Po svačině na rozcestníku Černá hora, nás čekala vyhlídka na Ptačích kamenech, zapamatovaná zvířat nebo zpestření v podobě básničky o lesní studánce. Poté pochod loukou, proplétání mezi domy k nádraží a konečně přestup v Liberci na náš chrastavský spoj.

Stezka si právem přivlastňuje přídavná jména zážitková a prožitková, jelikož nám některé děti tím vnímáním z Liberce do Chrastavy usnuly. Máme v plánu dětem a paní učitelkám z ostašovské školy aspoň nakreslit pár obrázků z výletu a poděkovat za realizaci tohoto projektu a třeba se jejich snahou do budoucna i inspirovat….

Poslední poděkování patří ještě mamince Jitce Ubry za doprovod a pomoc s dětmi.

Fotografie z akce:

https://goo.gl/photos/CrNjYN744g2a9B3v9