Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odpoledne s hrnčířem v keramické dílně

19. 3. 2018

Odpoledne s hrnčířem v keramické dílně

Ekologické středisko Střevlík nabízí spoustu výukových programů. Mezi mnohými  nás na první pohled zaujal jeden s názvem „Odpoledne s hrnčířem“. Pročetli jsme se až na podmínky akce, které vyžadovaly školní dílnu, hrnčířský kruh a keramickou hlínu. Vzhledem k tomu, že jsme splnili veškeré potřebné požadavky programu, mohla se aktivita uskutečnit. Domluvili jsme se s hrnčířem a keramikem Ladislavem Davidem na vhodné datum a už jsme připravovali pracovní prostor.

Po příjezdu se dal rovnou do práce, zapojil hrnčířský kruh, rozpracoval hlínu, navlékl pracovní oblečení a točil a točil…

Každému dítěti vytočil jeden polotovar na hrnek, který si později sami dotvoří. Po úvodní části nastalo samotné  seznámení s tradičním řemeslem, s technologickým postupem točení z volné ruky na hrnčířském kruhu a uchycení užitkové keramiky. Každé z dětí si zkusilo s pomocí vytočit svůj vlastní výrobek. Všem hlínu vycentroval, vysvětlil postup, na konci ukázal, kde chybovali a jak příště vytvořit lepší výrobek.

Toto řemeslné netradiční odpoledne bylo velice poučné nejen pro děti. Budeme doufat, že pan David přijme naše pozvání i v budoucnu, ačkoli musel prokázat notnou dávku trpělivosti.

Maruška Hájková

Fotografie a text: Hela Šťastná (děkujeme)

Fotografie:

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fhela-85.rajce.idnes.cz%2FOdpoledne_s_hrncirem-keramika_9.3.2018%2F&h=ATO5PDB_kFmOJyg0NXkecAymWAtKAg7tPAPmrE-mTNtZ9PZ0nziLvSdkB2cHHC8pkMoo8OHuKf-bxeDoTpIyAUNIjokBXqsrSM7r41eP